RTV Pendimi
Flyer Fahrschule struga
Kompania Ziel Bau
Akademi Kuranit
Goodlife
Auto Lider
Pajisja për testimin e frymëmarrjes mund të zbulojë kancerin në fazën e hershme
Shëndetësi

Pajisja për testimin e frymëmarrjes mund të zbulojë kancerin në fazën e hershme

Një testim i ri i pajisjes për testimin e frymëmarrjes së shpejti mund të bëhet mjeti më i hershëm i zbulimit të kancerit, pasi në Mbretërinë e Bashkuar ka filluar një provë për një pajisje të re, transmeton Anadolu Agency (AA).

Sipas mediave lokale, pajisja e re “Breath Biopsy”, e cila është projektuar për të zbuluar shenjat e kancerit në molekulat e nxjerra nga pacientët, tani është në spitalin Addenbrooke në Kembrixh.

Nëse prova del e suksesshme, kanceri do të mund të zbulohet në fazat e hershme dhe shumë më tepër jetë do të mund të shpëtohen përmes trajtimit.

Pacientët e parë në provën dy-vjeçare janë ata të dyshuar me kancerin esophageal dhe me kancerin e stomakut.

Testet më vonë do të zgjerohen tek ata që dyshohen se kanë kancerin e prostatës, fshikëzave, mëlçisë dhe atë pankreatik.

“Koncepti i sigurimit të një pamjeje të tërë të trupit në një mënyrë tërësisht jo invazive është shumë i fuqishëm dhe mund të reduktojë dëmin duke kursyer pacientët nga testet më invazive që nuk kanë nevojë”, tha Billy Boyle, bashkë-themelues dhe shef ekzekutiv i kompanisë britanike Owlstone Medical, e cila është prapa pajisjes.

“Ne kemi nevojë urgjente për të zhvilluar mjete të reja, si ky test frymëmarrje, i cili mund të ndihmojë në zbulimin dhe diagnostifikimin e kancerit më herët, duke u ofruar pacientëve mundësinë më të mirë për të mbijetuar përballë sëmundjes së tyre”, tha hulumtuesja kryesore Rebecca Fitzgerald.

Postimet e ngjajshme

Bananja ndikon pozitivisht në sistemin nervoz

Kushtrim Guraj

Brokoli duhet të konsumohet sa më shumë nga fëmijët

Kushtrim Guraj

Mësoni më shumë rreth benefiteve të lajthive

Kushtrim Guraj

Kështu krijohen sëmundjet më të këqija

Kushtrim Guraj

Pirja e vetëm një cigareje në ditë e rritë rrezikun e sëmundjeve të zemrës për 50%

Kushtrim Guraj

Mishi i kuq hap rrugë për sulme të zemrës

Kushtrim Guraj

Kërpudhat dhe ushtrimet fizike – çelësi për shëndet të mirë gjatë dimrit

Kushtrim Guraj

Gjethet e mentes përmirësojnë funksionet e trurit, sistemin tretës dhe ekuilibrat hormonalë

Kushtrim Guraj

Këshilla për higjienën

Kushtrim Guraj
%d bloggers like this: