RTV Pendimi
Flyer Fahrschule struga
Kompania Ziel Bau
Goodlife
Akademi Kuranit
Auto Lider
Shëndetësi

Mishi i kuq hap rrugë për sulme të zemrës

Një hamburger në ditë vërtetë mund të shkaktojë një sulm në zemër, kanë paralajmëruar hulumtimet e reja.

Konsumi i rregullt i mishit të kuq mund të rrisë nivelet e një sëmundjeje kardiovaskulare.

Kompozimi organik- i njohur si TMAO- është prodhuar në zorrë gjatë tretjes.

Nivelet e larta janë shoqëruar me rritjen e rrezikut të goditjeve, sulmeve të zemrës dhe vdekjes së parakohshme.

Tani studimi i parë i këtij lloji ka treguar se rreziku u rritë mesatarisht tre herë në mesin e pjesëmarrësve të hulumtimit të cilët në dietë vënë mishin e kuq në vetëm një muaj.

Në disa raste rreziku u rrit dhjetë herë më shumë sesa ata që hanin pulë ose ushqime vegjetarianë.

Pas një muaji pjesëmarrësit në hulumtim ndaluan përdorimin e mishit të kuq dhe ata panë rezultate të befasueshme pasi ky rrezik filloi të ulet./Indeksonline/

Postimet e ngjajshme

Bananja ndikon pozitivisht në sistemin nervoz

Kushtrim Guraj

Brokoli duhet të konsumohet sa më shumë nga fëmijët

Kushtrim Guraj

Pajisja për testimin e frymëmarrjes mund të zbulojë kancerin në fazën e hershme

Kushtrim Guraj

Mësoni më shumë rreth benefiteve të lajthive

Kushtrim Guraj

Kështu krijohen sëmundjet më të këqija

Kushtrim Guraj

Pirja e vetëm një cigareje në ditë e rritë rrezikun e sëmundjeve të zemrës për 50%

Kushtrim Guraj

Kërpudhat dhe ushtrimet fizike – çelësi për shëndet të mirë gjatë dimrit

Kushtrim Guraj

Gjethet e mentes përmirësojnë funksionet e trurit, sistemin tretës dhe ekuilibrat hormonalë

Kushtrim Guraj

Këshilla për higjienën

Kushtrim Guraj
%d bloggers like this: