Qofte me karrota dhe ullinj

Grijme 2 karrota dhe I hedhim kripe I lejme per 10 min .Me pas I shtypim mire ,lengun nuk e hedhim shtojme ne te 1 filxh kafe me ullinj te bere ne feta ,1 veze ,1 fete djath te thermuar ,2 qepe te njoma ,1 filxh kafe qumesht ,erza sipas deshires dhe 4 luge miell qe fryhet vete ose miell te zakonshem por me nje luge pluhur pjekes brenda.

E perxiejme dhe i skuqim ne vaj te bollshem ,formen jua japim me ndihmen e nje luge..