Patate të pjekura me jogurt: Shtojcë që do ta bëni bashkë me çdo ushqim!

Patate të pjekura me jogurt: Shtojcë që do ta bëni bashkë me çdo ushqim!

Shija e përzierjes së jogurtit freskues dhe erëzave pikante do t’ju lërë pa fjalë.

Përbërësit:

– 4 – 5 patate të mëdha,
– 2 lugë vaj,
– 2 lugë jogurt të dendur,
– 1 lugë të vogël kripë,
– ¼ e lugës piper apo spec djegës,
– gjysmë luge të vogël mentë,
– gjysmë luge të vogël temjan.

Përgatitja:

  1. Qëroni patatet, pritni në feta dhe qitni sipër jogurtin e përzier me erëza.

  2. Piqni në tepsi të lyer me letër për pjekje, piqeni rreth 40 minuta, në temperaturë prej 200 gradësh Celsius.

Ju bëftë mirë! – transmeton Telegrafi.