RTV Pendimi
Peshk me qiqra (leblebi) dhe domate
Kuzhinë

Peshk me qiqra (leblebi) dhe domate

Kombinimi i peshqve me qiqra dhe domate, ofron një vakt të kompletuar dhe shumë të shëndetshëm

Për 4 persona nevojiten:

▪ 550 g qiqra të konservuara
▪ 550 g salcë domateje të konservuara me hudhër
▪ 4 fileta peshku (zgjidhet lloji i peshkut sipas dëshirës) deri në 150 g
▪ 1 lugë mëlmesa të përziera indiane (garam masala)
▪ një e katërta e lugës së piperit djegës
▪ 2 lugë koriandër (Coriandrum sativum)
▪ disa fleta koriandre për dekorim
▪ vaj ulliri, kripë, piper

Përgatitja:

Ngroheni furrën në 210 gradë.

Qiqrat pritni dhe lani, qitni në tenxhere, shtoni salcën e domates, mëlmesat indiane, piperin djegës dhe vajin, hidhni kripë dhe piper, zieni 7 deri 10 minuta në temperaturë mesatare.

Në fund shtoni koriandren e grirë, në sasinë të cilën dëshironi.

Salcën e zier me qiqra qiteni në një enë rezistuese ndaj zjarrit të madhësisë 20 cm.

Sipër rendisni filetat e peshkut dhe piqni në furrë 15-20 minuta.

Zbukurojeni me fletë koriandre dhe shërbejeni të ngrohtë.

Ju bëftë mirë, – transmeton Telegrafi.

Postimet e ngjajshme

Qofte nga lakra me fletë si ide për drekë pa mish

Qëndrim Ibrahimi

Sallatë nga avokadoja dhe djathi e cila do t’ju mbajë të ngopur gjithë ditën

Qëndrim Ibrahimi

Keka dietal

Armend Emurllahu

Lakër me oriz

Armend Emurllahu

Recetë për drekë fantastike: Mish i bluar me spinaq

Armend Emurllahu

Burim i jashtëzakonshëm i proteinave: Provoni këtë bukë jo të zakonshme e cila në vete përmban vetëm 73 kalori

Armend Emurllahu

Gota plot energji: Filloni ditën me vitaminën bombë!

Armend Emurllahu

Doni picë të mrekullueshme? Kjo është receta origjinale italiane!

Armend Emurllahu

Doni picë të mrekullueshme? Kjo është receta origjinale italiane!

Armend Emurllahu