RTV Pendimi
Samet taurs
Goodlife
Reklama e Fatmirit
Royal
Auto Lider
Peshk me qiqra (leblebi) dhe domate
Kuzhinë

Peshk me qiqra (leblebi) dhe domate

Muslim Shop

Kombinimi i peshqve me qiqra dhe domate, ofron një vakt të kompletuar dhe shumë të shëndetshëm

Për 4 persona nevojiten:

▪ 550 g qiqra të konservuara
▪ 550 g salcë domateje të konservuara me hudhër
▪ 4 fileta peshku (zgjidhet lloji i peshkut sipas dëshirës) deri në 150 g
▪ 1 lugë mëlmesa të përziera indiane (garam masala)
▪ një e katërta e lugës së piperit djegës
▪ 2 lugë koriandër (Coriandrum sativum)
▪ disa fleta koriandre për dekorim
▪ vaj ulliri, kripë, piper

Përgatitja:

Ngroheni furrën në 210 gradë.

Qiqrat pritni dhe lani, qitni në tenxhere, shtoni salcën e domates, mëlmesat indiane, piperin djegës dhe vajin, hidhni kripë dhe piper, zieni 7 deri 10 minuta në temperaturë mesatare.

Në fund shtoni koriandren e grirë, në sasinë të cilën dëshironi.

Salcën e zier me qiqra qiteni në një enë rezistuese ndaj zjarrit të madhësisë 20 cm.

Sipër rendisni filetat e peshkut dhe piqni në furrë 15-20 minuta.

Zbukurojeni me fletë koriandre dhe shërbejeni të ngrohtë.

Ju bëftë mirë, – transmeton Telegrafi.

Postimet e ngjajshme

Gurabije mjalti me grizë: Sekreti i ëmbël i kuzhinës së gjyshes

Vezë sipas mënyrës së peshkatarëve

Patate dhe kungullesha në salcë kërpudhash

Qëndrim Ibrahimi

Bukë misri e lirë dhe e shpejtë: provoni bukën e misrit me kokrra të plota misri (Video)

Qëndrim Ibrahimi

Pite me djathë sipas recetës së vjetër boshnjake!

Qëndrim Ibrahimi

Lakra të skuqura në salcë beshameli: Drekë për gjithë familjen!

Qëndrim Ibrahimi

Lakra të skuqura në salcë beshameli: Drekë për gjithë familjen!

Qëndrim Ibrahimi

Drekë për 30 minuta: Qoftere të shijshme sipas gjysheve tona

Qëndrim Ibrahimi

Receta për ‘muffin’ pa gluten dhe pa alergjenë

Qëndrim Ibrahimi