RTV Pendimi
Shëndetësi

Këshilla për higjienën

Higjiena është gjëja kryesore për një shëndet sa më të mirë, nëse nuk kemi një higjienë të pastër atëherë trupi jonë do të marrë infeksione te ndryshme.

Gjërat kryesore që duhet mirëmbajtur për një higjienë sa më të pastër janë: duart, dhembët, flokët dhe fytyra.

Duart janë më kryesoret, pasi që përmes tyre ne e marrim ushqimin dhe çdo papastri që ndodhet në to vazhdon në stomak, pas çdo pune duart duhet të pastrohen me detergjent.

Po ashtu edhe dhëmbët kanë të njëjtën rendësi, së paku dy herë duhet të pastrohen.

Në anën tjetër edhe flokët dhe fytyra kërkon kujdes të veçantë, pasi që bëjnë pjesë në higjienën personale dhe shëndeti ynë është i lidhur edhe me këto pjesë.

Postimet e ngjajshme

Zvogëlojeni dhimbjen e shpinës duke marrë vitaminë D

Qëndrim Ibrahimi

Konsumimi i frutave arrore e përmirëson funksionin e trurit deri në 60%

Kushtrim Guraj

Kombinimi me mjaltë, limon dhe kanellë që ju ndihmon t’i humbni disa kilogramë brenda jave

Qëndrim Ibrahimi

Zhurma, sinjal stresi që dëmton zemrën

Kushtrim Guraj

A ndikon bulmeti në shfaqjen e akneve?

Qëndrim Ibrahimi

Natyra e mendimeve

Kushtrim Guraj

Kripa ka një mijë virtyte, thjesht mos hidhni shumë në pjatë

Armend Emurllahu

Anemia te fëmijët: Si ta identifikoni?

Armend Emurllahu

Antibiotiku natyral: Forconi imunitetin me ndihmën e Aloe verës, shmangni gripin dhe ftohjen

Armend Emurllahu