RTV Pendimi
Goodlife
Royal
Samet taurs
Reklama e Fatmirit
Auto Lider
A ndikon bulmeti në shfaqjen e akneve?
Shëndetësi

A ndikon bulmeti në shfaqjen e akneve?

Muslim Shop

 

E vërteta për bulmetin po bëhet shumë e përfolur kohët e fundit. Interneti është plot me të dhëna që tregojnë se për të pasur një lëkurë të mirë duhet të heqim dorë nga bulmeti.

Gjithsesi ka shumë studime bashkëkohore që lidhin bulmetin me aknet dhe me problemet e tjera të lëkurës.

Përpara se të merrni vendime drastike për të hequr dorë nga bulmeti është e udhës që të konsultoheni me specialistët e lëkurës më parë.

Për të marrë më shumë informacion kini kujdes se çfarë hani dhe bëni për të mbajtur nën kujdes lëkurën tuaj.

Gjithashtu duke parë shumë diversitet midis personave të ndryshëm dhe llojeve të ndryshme të lëkurave, ka disa kushte të cilat po i shohin shoqata të ndryshme për t’i zbatuar shkencërisht.

Gjithsesi ka lidhje midis nivelit të insulinës dhe akneve. Niveli i lartë i insulinës që shkaktohet nga ushqimi me shumë sheqer dhe karbohidratet e procesuara janë gjetur të lidhura me shpërthimin e akneve.

Për të mbajtur nivelin e sheqerit në gjak të qëndrueshëm duhet të hani një mëngjes të rregullt dhe të qëndrueshëm.

Përpara se të mendoni se bulmeti është fajtori dhe të bëni supozime të tjera, më mirë mendoni se po hani karbohidrate të procesuara, siç është akullorja. /Telegrafi/

 

Postimet e ngjajshme

Disa nga bimët dhe ushqimet që forcojnë memorien

Kushtrim Guraj

Shenjat e hershme paralajmëruese të kancerit tek fëmijët

Kushtrim Guraj

Çfarë përjeton trupi gjatë agjërimit, tregon nutricionisti Agron Rexhepi (Video)

Hevzi Hasani

Si mund t’i merrni barnat gjatë muajit të Ramazanit?

Kushtrim Guraj

Smoothie të shijshme dhe të shëndetshme, të përgatitur për syfyr

Hevzi Hasani

Të ushqyerit e shëndetëshëm gjatë muajit të Ramazanit

Kushtrim Guraj

Truku i thjeshtë që jua ulë shtypjen e gjakut brenda një minute

A e dini çfarë është ‘buzëqeshja depresive’?

Qëndrim Ibrahimi

Frutat e shëndetshëm për të cilat nuk keni dëgjuar kurrë

Kushtrim Guraj