Theret nje ze i vogel.

 Nje ze I vogel nje ze femish

                   Therret nga laarg I trishtuar

                  Qfar te shikosh at femije te gjore

                  E gjith fetyra ishte gjakuar.

 

                  Kur po afrohem ngadal duke e shikuar

                  E mora lecken fetyren me ja pasturar,

                 Por qfar te shikoj at fetyre te bukur

                 Armiket  e mallkuar rende e kishin plaguar

 

                  Me zerin e ti te vogel me tha:

                “Dua nene dhe baban sdu te jem I vetmuar”,

                Ku eshte nena?- me tha,babin pse se kam

                 Motren ma dhunuan,vllaun e masakruan!

 

                A do te jetoj vete kshtu i vetum ne ket jet

                 Apo prap do te tkhemi bashk nje dite,

              Kaluan 2 dite e shum jam perballuar

             Nenen dhe babin per ti perqafuar.

 

            Ata armik te mallkuar me myten ne shpirt

           Nuk paten fare per mua vetum pak meshir.

           Sa eshte jeta e gjate kushtu do te jetoj

             Pa familjen time malli do te me kaploj.

   

           Nga keto fjal femishe nuk munda te thoja gje..

          Vetum ngadal e perqafova te mos e lendoj

Plag te rend kish marr armiku I shkret I kish qelluar

Ate fetyre te bukur te bardh e kishin gjakuar…

 

                                                                            Ummu Shuajbi.

                                                                            05.02.2014.