Supe peshku

1 kl peshk (bakalao)
1 qepe
6 karrota
6 patate.
1 tufe me selino
Oriz ose trahana Leng limoni Kripe Piper

Pergatititja:
Lajme pastrojme perimet dhe i vendosim me uje te zjejne, shtojme kripe piper, sapo te zbuten plotesish i heqim me nje luge menjane nga lengu, ne te njejtin leng zjejme peshkun per 7 minuta (Sa te zbutet).

Heqim dhe peshqit ne nje pjate ju pastrojme halat , lengun e kullojme me nje kullorse me vrima te vogla qe mos te na mbetet hala.

Shtojme ne leng nje filxhan kafeje oriz ose trahana dhe e leme te zjeje avash , marim mikserin shtojme gjysmat e perimeve i grijme deri sa te behen qull, dhe nje pjese te peshkut ne mikser.

Hedhim masen e mikserit ne tenxhere shtojme dhe gjysmat e perimeve ne tenxhere ,leng limoni mbas deshires, dhe kemi gati nje supe te shijshme dhe te shendetshme/kuzhina.al