Si ta mbroni zemrën tuaj?

A keni menduar ndonjëherë se parandalimi i sëmundjeve të zemrës është në dorën tuaj?

Ushqimet dhe lëngjet e konsumuara nxisin rrezikun e sëmundjeve të zemrës. Nëse tregoheni të kujdesshëm dhe konsumoni ushqimet e mëposhtme, do të minimizoni rrezikun e sëmundjeve të zemrës.

– Hani perime: Dy nga studimet më të mira kanë treguar sesi ndikon ushqyerja dhe stili i jetesës në sëmundjet kronike.

Personat të cilët konsumojë 8 ose më shumë porcione me perime në ditë rrezikohen më pak nga infarkti se ata që nuk i konsumojnë.

Për këtë arsye duhet të konsumoni të paktën 5 porcione me fruta dhe perime në ditë, shkruan gazeta “Zëri”.

– Çaji: Nuk ka rëndësi çaj i gjelbër apo i zi, të gjitha llojet e çajit ndihmojnë në uljen e nivelit të kolesterolit dhe triglicerideve, ekuilibrojnë sheqerin dhe përmirësojnë infeksionet.

– Mishi: Heqja dorë nga produktet e mishit do të ishte një ndryshim rrënjësor, por i vështirë. Të paktën qëndroni larg nga produktet e përpunuara si sallami, salsiçet apo suxhuku. Studiues nga universiteti i Harvardit pohojnë se konsumimi i 50 gramë produkte të përpunuara mishi në javë rrit me 42% rrezikun e sëmundjeve të zemrës.

Krahas kësaj, mundohuni të konsumoni mish të freskët pa hormone, antibiotikë apo lëndë të tjera shtesë. E rëndësishme është që mishi i kafshës që konsumoni të jetë mish i një kafshe që është ushqyer në lëndina.

– Peshku: Peshqit, si sardelet, salmoni apo levreku, janë miq të zemrës sepse janë të pasur me acidet yndyrore Omega-3. Acidet yndyrore minimizojnë infeksionin, çrregullimet e ritmit të zemrës dhe nivelin e triglicerideve. Krahas kësaj, në këta lloj peshqish ka më pak toksina. /ZËRI/