Pite me djathe

Per brrumin:
500 gr kos.
2 veze +1 per lyerjen siper.
1 filxhan vaj .
800 gr mjell qe fryhet vete (farina)
200 gr djathe .

Pergatitja:
Ne enen e brrumit shtojme mjellin,vezet ,vajin , dhe mjellin e situr , e punojme mire e mire e ndajme ne dy pjese. Marim njeren pjese e hapim pete dhe me ndihmen e nje gote presim ne forma te rrumbullakta , format rrumbullake ne qender ju vendosim djatthin e thermuar ,e mbyllim mire e mire i shtrojme ne tepsi te lyer me vaj ,i lyejme me te verdhen e vezes ,, (ne te njejten menyre vazhdojme me te gjithe brrumin ) pjekim ne furre te parangrohur ne 170*C deri sa te skuqen . Me te njejtin brume ,bejme dhe rolone e prere ne fetes . Hapim nje pete jo shume te holle shtrojme pak margarine ,me pas sallam te tymosur becon , grijme me rende spec ,hedhim dhe djathe ne te gjithe siperfaqen , e mbledhim rolo ,presim ne fetes ne trashesine e gishtit . Pjekja eshte e njejte me pitet me larte ./kuzhina.al