Rinia e Facebook-ut

Kjo rinia e sodit shum ka ndryshu,
kohen vetem ne facebook jane duke e kalu,
braktisen librat fare si shfletojn,
faqet e facebook-ut duhet ti lexojn.
 
 
Vonojn namazin besa e lajn krejt,
se facebook-u nuk mund ti pret,
harruan Kur’anin librin famelart,
recituesit me te mir i ndegjon me za.
 
 
Facebook-u dy fytyra,
ka te mira e shum te kqija,
kujdes ti si e perdor,
se shejtani eshte armik i fort.
 
 
Facebook-u Fbi,
ti zbulon sekretet qka i ki,
facebook-u sprov e madhe,
bjen ne kurth pa e verejt fare.
 
 
Facebook vetem facebook,
kete fjal e ndegjon gjdo kund,
facebook vetem facebook,
te rinia kjo fjal ka ber bum.
 
 
Postoj foto vajzat-djemt,
me tregu cili eshte me top-model,
postoj foto like me marr,
ndonje koment weee sa mir koke dal.
 
 
Andaj moter e dashur moter besimtare,
me mir per ty mos te antarsohesh fare,
je e  bukur je  misse,
ruaje nderin tend behu besnike.
 
 
Edhe ti o vella vella besimtar,
ke frik Allahun mos u bej kryelart,
ne profilin tend femra mos prano,
Allahun e madheruar mos e hidhro.
 
 
Andaj oj rini,rini e sodit,
kujto vdekjen tutju Zotit,
kohen kot mos e kaloni,
ne Facebook mos u vononi.
 
 
Merri librat dhe lexo,
fal namazin Zotin gezo,
vlla e moter per islam puno,
mbas facebook-ut mos u mashtro.
 
 
Eriona nga Drenica