Rtv Pendimi

“Pulë me zarzavate”

Përbërësit:

  1. 500 gr.fileto pule
  2. 2 speca të kuq.
  3. 2 karota
  4. 1 kokërr qepë e madhe
  5. 4-5 thelpinj hudhër
  6. 2-3 domate
  7. majdanoz sipas dëshirës
  8. 3 lugë salce të kuqe pelte
  9. kripë, piper i zi, pak piper djegës

Përgatitja:

Presim në copa kubike të vogla filetot, i skuqim në tenxhere ku më parë kemi hedhur 4 lugë vaj, më pas shtojm qepën e prerë imët,specat,karotat dhe pasi janë skuqur disi shtojmë domatet e prera në copa të vogla dhe thelpinjtë e hudhrës të prera imët, piperin e zi,kripën.

I lejmë 4-5 minuta në zjarr të gjitha së bashku dhe më pas shtojmë salcën.I vëmë kapakun dhe i lejmë 5 minuta.Para se t`i hedhim rreth dy gota ujë.
Për rreth 30 minuta ajo do të jetë gati.

Pilafi bëhet shumë i shijshëm kur ta hedhim këtë gatim mbi një pjatë.

 
Allahu ju shperblefte per postimin!

disa minuta në furrë .E servojmë pjesë –pjesë në pjatë së bashku me 
mish.Ju bëftë mirë.

TË NGJAJSHME

IOS
ANDROID
DONACION
DËRGO MESAZH