Mish pule me vezë e limon (kuzhina)

Për gjashtë veta:

1,5 kg mish pule
3 qepë mesatare të prera trashë
12 kg këpurdha të prera në feta
12 kg kunguj të freskët të prera në copa
lëng të gjysmë limoni.
1 kubik lëng mishi kripë dhe piper.


Përgatitja:
Për vezët dhe limonin: 2 vezë, lëng nga gjysmë limoni, 1,5 lugë të korn-flaur. Vendosni tenxheren me pulën në zjarr mesatar. Shtoni qepët dhe kërpudhat, shtoni dhe kungujt e freskët. Hidhni kripën dhe piperin.Hidhni lëngun e limonit, 2 filxhanë ujë dhe kubikun e lëngut të mishit dhe e zieni gjellën në zjarr për 30-40 minuta. Rrihni vezët.
Shkrini në lëngun e limonit korn-flaur dhe këtë përzierje e hidhni tek vezët me limon duke mos pushuar së rahuri.

Hidhni tek vezët me limon disa lugë nga lëngu i ngrohtë i pulës dhe kur përzierja të ngrohet mjaft, e hidhni brenda në tenxhere me pulën. E lini pulën në zjarr për disa minuta dhe e servoni.