PULE ME ORIZ NE TAVE

PERBERSIT:

1 pule
2 gota oriz
1 qepe
1 l kafe borzilok te thate ose menderz
20gr gjalp
Piper, krip
4 gota uje

PERGATITJA:

Ne nje tigan me 2 lug vaj skuqim pulen sa te mari pak ngjyre e heqim pulen e hedhim ne nje tenxhere dhe hedhim qepen ( qe e kemi grir holle) e lem sa te zverdhet dhe e hedhim mbi pule hedhim uje erzat dhe e ziejm sa te zbutet mishi.

Nderkoh ne nje tave hedhim orizin dhe gjalpin dhe i vendosim ne fure derisa te mari pak ngjyre(duhet ta trazojme shpesh) kur mishi te jet gati e vendosim ne tave dhe i hedhim edhe lengun e mishit (qe e masim me gota qe kemi hedh orizin) nese eshte pak leng nga mishi pjesen tjeter e shtojm uje .Duhet te hedhim 4 gota.E pjekim ne 200C gjer sa ta shikojm qe e ka pire te gjith ujin.

JU BEFTE MIRE/kuzhina.al