PUGAQ E SHPEJT DHE ELEHTE

PER PUGAQ DUHEN:
 
3 veze
pak kryp
nje pecive
pak sode  nje maje luge te qajit
500 gram jogutrt kosi
dhe mille sa te jet nevoja
 
pregaditja:
Hudhim miellin, ne mielle  qesim peciven krypen dhe soden. Eh vezet i perzim me jogurt, mandej
e bojme brumin . brumi duhet te ulet trash  jo i holle edhe nuk duhet te ngjeshet, brumi sa ma i but aq ma i mire asht.
ne tepsi shrtrojme  leter per pjekje  ,dhe mbi te e qesmi brumin dhe e bojme ne forme te  rrumbullaket .  Persiper e lymi me nje ve.
Ashte mire ta gatuajme me dure dhe mose ta lojme te trashe pugaqen , lete jet e mesme  sepse duke u pjek fryhet.
 
pjekja :
ngrohim furren  250 grad   kure e fusim ne furre  pugaqen e nalime per 200grad dhe e pjekim per 20 minuta .
Nese eprovoni vetum ju boft mire.
 
hida rahimi- thaqi