Një Torte me Kakao

Nevojiten:
6 ve,
10 lugë sheqer,
30 lugë qumësht,
24 lugë miell,
4 lugë kakao,
2 peciva,
arra të imtësuara.

Përgatitja: Të gjithë materialin e bëjmë bashkë e përziejmë mirë me mikser e derdhim në tepsi të lyer me vaj, pjeket në temperaturë mesatare. Pasi të ftohet e prejmë në katrora dhe i a qesim sherbetin jo shumë të nxehtë. Sipri e dekorojmë me kokos.

Sherbeti: 500 ml. qumësht, 8 lugë sheqer, 1 vanillë sheqer. E ziejmë mbi zjarr të ngadalshëm derisa të bëhet përmbi si shkumë (sherbeti zihet derisa të piqet tortja).