Petulla

Perberesit.
750 gr miell i zakonshem.
2 qeska me maja te thate (rreth 14 gr)
1 luge caji sheqer.
1 luge caji kripe.
2 gota uji me qumesht te fresket e te vaket jo te nxehte.

Pergatitja:
Ne nje ene te felle shtojme mjellin, majane ,sheqerin kripen, dhe duke punuar shtojme qumeshtin , punojme mire e mire deri sa te behet nje mase jo shume e trashe por as shum i holle . E leme te dyfishohet 2 ore ,me pas e ndajme ne kulece sa nje koker veze ,e shtypim me duar ne forrme rumbullake . Me ndihmen e nje kapaku te pijeve freeskuese ,i hapim hapsiren ne mes , si ti kemi pergatitur te gjitha vendosim 1 liter vaj te nzehet , dhe i skuqi 3 nga 3 nga te dyja anet. Shkrijme cokollate , sapo ti skuqim lyejme njeren ana me cokollate e jemi gati per konsumim./kuzhina.al