sarme

Receta e ditës: Sarme

Përbërsit:

500 gr mish i bluar

1 qepe

100 gr oriz

1 karrote

1 thlep hudher

Gjethe lakre

melmesa(krip,piper i zi,piper i kuq,vegete)

Për salcën:

100 ml vaj

1 luge miell

1 luge e vogle piper i kuq

200 ml salce domatesh

Udhëzimet:

Grijme qepen imet,fergojme ne vaj,shtojem karroten e grire imet,hudhren e griredhe ne fudn mishin e bluar

Fergojme per pak minuta,shtojme orizin dhe melmesat sipas shijes

Gjethet e lakres i shtrijme ne vend te rrafshet,qesim nga nje luge nga mbushja dhe mbeshtjellim.

Sarmet i radhisim ne tepsi

Per salcen qesim vajin ne nje tigan,pasi te nxehte shtojme miellin dhe fergojme per 1-2 minuta

Pastaj shtojme piperin e kuq,salcen e domates dhe 200-300 ml uje

Kete mase e shtojme tek sarmet,dhe fusim ne furre te nxehte 200 grade per 30-35 minuta