Pete kolare me patate

Nje kg miell
7 kokrra patate ,
nje filxhan caji me qumesht ,
krip dhe nje luge gjelle gjalp,

Pregatitja:
Bejme burumin dhe e ndaj me ne 7 kulece, brume te thjeshte petash, I leme nje gjysem ore kulecet ne temperatur ambjenti, dhe pregatisim mbushjen. Marim patatet i qerojme dhe i ziejme, pastaj me ndihmen e nje piruni i shtypim. Pastaj hedhim gjalpin ne tigan dhe vazhdojm te skuqim patatet e shtypura, i skuqim tre minuta dhe pastaj hedhim qumeshtin, e perziejme vazhdimisht qe te mos na ngjiten, derisa te behen pure, pra as shume te holla por as shume te trasha por mesatare, nese duam ne vend te qumeshtit mund te perdorni djathe, por mua me pelqejne me shume me qumesht, pastaj hapim petet, ko shum te holla, i lyejme me vaj ulliri me furce nga siper, ne nje ane te petes hedhim purene dhe I mbledhim ne forme rrethi, keshtu vazhdojme derisa te mbushim tepsine, dhe i pjekim ne 250 g. Provojeni dhe do te mbeteni te kenaqur. Ju befte mire./kuzhina.al