BĖHU FALEMENDERUES

Ē’do ditė pa lindė dielli,e pa ēel sabahu,
hapi sytė,sėrish ringjallem,lutjet i drejtoj tek All-llahu.

.

Me gjithė zemėr dhe me shpirt,them El-Hamdulilah,
isha gjysė i vdekur (nė gjumė),shėndoshė e mirė,u gdhiva nė sabah.

.

Pa pritesė,pėrgaditem pėr tė dal nė xhami,
pastroj dhėmbėt,marr abdes,ezanin veē e ndi.

.

Ska mė bukur,ska mė mirė,muezini kur shqipton,

se namazi ka mė shumė vlerė,se gjumi qė tė kapllon.

.

Ėshtė momenti,kur shejtani tė thotė,jepi pėrparėsi jorganit,
atėherė behu i vendosur,menjėherė ngritu nė kėmbė,pėrgjigju ezanit.

.

Kėshtu vepro pa pritue,kur tė vjen dreka,falet ikindija,
kurrė mos lejo me tė kalue,akshami dhe jacija.

.

Pejgamberi ynė i dashur na ka lajmėrue,
kush i fal pesė kohė nė ditė,ai ka shpėtue.

.

Gjithashtu na ka tregue,nė hadithe qartė thuhet;
namazi ėshtė dritė,qė kurrė nuk shuhet.

.

Mos ta zgjas,e lė me kaq,kohė mos t’ju marr,
namazi ėshtė dritė nė zemėr,dritė nė fytyrė,ėshtė dritė nė varr.
.
Xhemil Sadiku