Laker taze e mbushur‏

Përberesit:
1. Laker
1. qep
1.limon
500gr mish te bluar
250gr oriz
vaj
kry
vegeta
biber te kuq
Pergatitja:
Marim lakren e hapim ne mes e fusim në nje tengjere,
 te mbeturat nga mesi i vendosim anash ne tengjere.
Ne nje ene tjeter pergatisim mishin e bluar, orizin, qepen e grime imet,
kryp , veget, biber te kuq, vaj  i hedhni sipas deshires i perziejm mire
dhe i fusim ne mesin e lakres tenxheren e mbushim me uj deri sa te mbulohet lakra,
limonin e shtrydhim lengun ja hedhim per mbi laker dhe e lem te zihet per 2 ore
Pasi te zihet lakra ti shterret uji e marim nje tepsi e vejm mbi tenxhere dhe e rrotullojm lakren ne tepsi
e prejm ne pjese te holla sic e shihni ne foto,
per disa minuta e fusim ne furre .
Ne nje tigan hedhim vaj dhe 4 luge buke miell skuqim mire dhe i hedhim pak uje kryp veget buber te kuq dhe ja hedhim per siper lakres
e serojm nga nje pjes ne pjate
Ju befte mirë