Kush ishte hoxhe Iljas Rrahmani

Kater muaj pas perfundimit te sherbimit ushtarak dhe tri dite para fejeses 25veqari Fadil Talla vritet padrejtesisht si shume te tjere para syve te familjes se tij.Keshtu e pershkruan babai i tij Nazmi Talla:”Ishim duke punuar ne puntorine tone,kur po i ndegjojm zhurma te medha,zhurma te tankeve dhe autoblindave.Po dalim para puntoris e cila gjendej para shtepis sone te shikojme se qka po ndodh.Armata popullore e Jugosllavis kishte rrethuar gjithe Podujeven gati sa nuk kersitke lufta.Duke parakaluar tanket,autoblindat ,helikopteret mbi koke ,nje oficer i cili kishte dalur ne pjesen e lart te tankut qellon djalin tim tri here ne koke ,pars syve te mi.I tronditur nga ngjarja edhe pse e shihja nuk e dija se eshte djali im ai qe u vra.Ma vrane djalin 200 metra larg syve,tre dite para fejeses o Zot sa rende ishte gjendja.Mirepo arrita ta marre veten dhe fillova ta qetesoj masen,mos te bejne asgje sepse kjo ushtri kerkonte te na provokonte qe te fillonte vrasjet me pretekst mbrojtje,fale Zotit arritem ta ndalim masen……..”Fadil Talla eshte njeriu i pare qe u mbyt haptazi nga Armats Popullore e Jugosllavis me 01-02-1990 ne Letonc.Vrasja e tij irritoj shum shum popullaten saqe 80.000 veta ia mesyn Letoncit te merrnin pjes ne varrimin e tij dhe ta shfaqnin bashkimin qe ekzistonte ne medin tone.Lideret e asaj kohe politike deshironin qe xhenazen e Fadilit ta merrnin dhe te marshonin nga Letonci,ne qender te Podujeves dhe te ktheheshin prap ne Letonc,mirepo ushtria asesi nuk lejonin te realizohej ky skenar,madje kishin leje dhe te qellonin ne popullat nese kundershtonin.Lideret propozuan por askush nuk kishte kurajen te dilte perpara dhe te iu printe popullit ne kete marshim.Kur ia paraqesin kerkesen hoxhes ai thot po,nese ju jeni mas meje un ju prije.Dhe keshtu u be,hoxha se bashku kolegun e tij Muhammed Hoxha dalin para xhenazes dhe iu prijn marshit prej 80.000 veta nga Letonci deri ne Podujev.Ne varrimin e Fadilit,hoxhe Iljas Rrahmani mbane kete fjalim:
“Zoti thote ne Kuran :Me te vertet ata qe vdesin ne rruge te Zotit ,ata nuk kane vdekur por jane te gjalle tek Zoti i tyre,mirepo ju kete nuk e kuptoni”,Vllezer kush dha jeten per fe e atdhe,ai ska vdekur por ka le.Vllezer te mi te kombit.Nuk mund ta mbajm fejen duke qen ne roberi,nuk mund te formojm familje duke qene te roberuar,asgje nuk ka vlere ne roberi!Ka ardhur koha qe ne te qlirohemi nga kjo roberi,ka ardhur koha te ndertojme shtepine tone,ka ardhur koha te pytemi per veten tone.Mirepo keto mund ti arrijme vetem kur ti plotesojm dy pika,1.duhet ti ndreqim raporten tona me Zotin ton dhe 2.duhet te jemi te bashkuar,kur i arrijm keto atehere do i vjen fundi ketij zullumi.Jeni syhapur ,e mendjempreht,mos veproni me ndjenja por me logjik.Mbeshtetjuni Zotit dhe mos u perqani,bashkohuni o populli im……”tha mes tjerash hoxha i nderuar Iljas ef Rrahmani.
Nga faqja e hoxhës në Facebook