hpageti me domate

pertymoter

Përbërësit:
Shpageti 180 gr.
domate të qëruara 160 gr.
qepë, 1 hudhër të vogël,
1 lugë vaj ulliri ekstra të virgjër,
majdanoz, 
gjethe borziloku, kripë.  

Përgatitja:
 
Copëtoni në copa të vogla hudhrën dhe qepën. Shtojini një pikë vaj ulliri. Mbulojini me foli transparente. Gatuajeni për rreth 2 minuta, me fuqi të plotë.
Shtoni domatet e qëruara. Shtojini kripë. Mbulojeni dhe vazhdoni ta gatuani për afërsisht 6 minuta. Rrotullojeni 2 herë gjatë zierjes. Pas zierjes, lëreni të pushojë për nja 2 minuta. Salcës hidhini majdanoz e borzilok të freskët.
Vërini të ziejnë shpagetat me ujë të nxehtë dhe të kripur. Pastaj shpëlajini. Shërbejini me salcën që keni përgatitur. 

(Përgatitja – zierja 20 minuta)