Gjelle me melci.

Kerkohet:
 
melci te zeza,
pak miell,
qepe,
leng mishi ose uje te ngrohte,
gjize,
vaj ulliri,
 
Pergaditja:
 
Melcite e zeza te priten dhe skuqen deri sa te te mos kene uje me ne tenxhere. Pastaj ne nje tenxhere tjeter skuqen qepet deri sa te behen pak te kuqerremta, hidhet pak miell dhe perzihen me qellim qe mielli mos te behet topa, pastaj hidhet lengu i mishit/uje te ngrohte, pastaj gjiza dhe perzihen pak. Ne fund hidhen melcite e skuqura pak me pare dhe futen ne tave, hidhet pak piper te zi/kuq dhe futet ne furre me temperature 180 grade.  Lihet ne furre deri sa vaji t'i dale ne kryer.
 
Shijojeni kete recete.


Selam Alejkum