EMBELSIRA ME ARRA

NEVOJITEN
 
2 veze
250 gr margarine
300 gr miell
120 gr sheqer 1 sheqer vanilje
1 aditiv per brume
arra te grira
 
PERGATITJA
 
Ne enen per perzierje e hedhim margarinen,sheqerin te verdhat e vezes, miellin,aditivin per brume
dhe sheqer vaniljen.I rrahim me mikser derisa masa te behet homogjene.
Me dore marrim nga ky brum dhe krijojme topeza,me madhesi te arres.
Cdo topeze e kalojme ne te bardhen e vezes dhe,nga njera ane,ne arrat e grira.
Topezat e pergatitura ne kete menyre i rendisim ne tave, Taven e veme ne furre dhe pjekim 20minuta,
ne temperature 200grade.Me kullojse, mbi embelsirat e pjekura hedhim sheqer pluhur.
 
JU BEFTE MIRE