Djalin që e mori lufta

Djalin që e mori lufta

Në oborrin e erresires
Nën ombrellen e merzis
Kalon jete,kjo nëne e shkret
Qanë,e lute o gjdo net
Ku je ti o jet ime
Ku je ti o drit e syve të mijë
T’vetmin djal t’kisha ty
Ishe dhe je jeta ime
Ku humbe o bir,e ti e dashura bijë
Atë dit që morret rrugen
Që të luftoni për liri
Jo nuk kisht kush t’ndante nga vllav yt,ty oj bijë
Kra për krah the do luftoj më ty
Që të dyt bashk morret rrugen e liris
Mu me lat në prag të shpis
Oh e mjera,une e mjera
Më s’ju pash kurr më sy
Nëpër bjeshk tuj luftu
Më su kthyt as njeri tek une
As të gjalla,as të vdekur
As një tesh,as një leter
As një shej e juaja kurr su gjet
Që nga ajo dit qe keni shku
Në gjdo vend ju kerkova
Qe se paku diqka te di per ju
A jen gjalla apo keni vdek
Nana lute per ty o bir
Eh…
Moj bijë qu bë me ty
Sa do doja une të di
Se ku jeni o shpirtat e mij
Të krijuesi i gjithsis
Lutet nëna me lot në sy
Nes jeni ende gjall,t’ju ruan Zoti
Dhe te kthen tek un sa me par
Une tek dera po ju pres
Gjdo her që në mengjes i hapi syt
Ne dritar menjeher shikoj
Mos jeni aty dhe s’ju degjoj
JO nuk du me ju lan tuj me prit mu
Shume heret une zgjohem
Që të hap deren,mos të la t’mbyllur
Qe kur t’vini ju të hyni mbrenda
Mos të rrini jasht,por te vini tek nëna
Kur të vish ti o bir,darsem të madhe do të bëjë
O shum krushqi do ti ftoj
Shum dasmor do të vijnë
Motrat presin me shum gezim
Qe ne darsmen tend te ftojn shum musafir
Qe sa vite ne po presim
A jeni t’gjalla apo keni vdekur
Shum po lutet o kjo nene
qe nese jeni t’vdekur
sa me shpejt eshrat e juve diku ti gjejn
Dhe tek vorri t’ju vizitoj
Ateher kjo vujtje pak do t’pushoj
Jam lodh o qe sa vjet
Tuj e kqyr deren e shkret
Kush po bjen nje lam nga ju
Ajeni gjall,apo keni vdek
Kjo ndarje jona na ka shkatrru
Pa ju jeta s’po bejke me jetu
Shpresa që ende jeni gjall
Këtë nënë e mban ne këmb
Në çdo fja në çdo bised
Veq për ju kjo nënë flet
Do te vini nje dit çdo her thot
Se kjo zemer ashtu më thot
Buzeqeshja e tyre para syve ende me rrin
Jo se harron kurr kjo nënë
Perqafimin e birit te saj
Dhe te bijes gjithashtu
Edhe fjalet e tyre gjith i tregon
Lamtumir kur i kan then
se ndoshta n’kët jet nuk shihem me
Lamtumir nënë ketu po te them
Lus Zotin n’xhenet bashk te jem

Autore:Arta