Byrek me presh dhe spinaq

Byrek me presh dhe spinaq.

Duhen per petet:
500 gr miell,
2 luge vaj,
2 luge uthull ,
kripe.

Per gjellen:
500 gr spinaq,
4 presh vetem gjethet,
200 gr gjize,1
veze
erza sipas deshires dhe 4 luge vaj.

Zejme brumin gjer sa te behet nje mase e bute dhe mos te ngjs neper duar.e mbulojme e fusim ne figorif gjer sa te bejme gjellen.Presim spinaqin preshte dhe erzat ne nje tas i shtojme kripe dhe i lejme per 15 min,me pas i shtypim mire gjer sa mos te kene me uje,i hedhim ne nje tas tjeter shtojme gjizen,vezen ,vajin i perziejme.Marim brumin e ndajme ne 2 pjese marim pjesen e pare e ndajme ne 5 topa te vegjel,i hapim ne madhesin e nje pjate te vockel i lyejme mire me niseshte dhe i vendosim njera mbi tjeteren dhe e hapim ne nje pete te vetme,e shtrojme ne tave te lyer me vaj hedhim mbushjen hapim peten tjeter ne te njejten menyre e presim e sperkasim me vaj dhe 1 filxh caji uje e pjekim ne 200 gr per 40 min. Ju befte mire

kuzhinaime.al