RTV Pendimi
Lakër me oriz
Kuzhinë

Lakër me oriz

Lakra mund të jetë një përbërës mjaft i shijshëm dhe në gatimet me nxehtësi. Mund ta shoqëroni pothuajse me çdo gjë në tavolinë

Përbërësit:

– 1 filxhan oriz;
– gjysmë lakre;
– 2 qepë;
– 4 lugë vaj;
– 2 domate;
– spec të kuq të bluar;
– piper;
– kripë;
– kerri,
– spec djegës

Përgatitja:

Nxehni yndyrën në një tenxhere dhe marinoni qepën e grirë, pastaj shtoni lakrën e grirë, kripën dhe specin e kuq të bluar.

Lëreni të marinohet, shtoni 3 filxhan ujë të valuar. Përafërsisht pas dhjetë minutave shtoni orizin.

Lëreni gjellën të vlojë në zjarr mesatar, duke e përzier shpesh.

Pak para se të përfundojë zierja, shtoni domaten e qëruar dhe të grirë, piperin, kerrin dhe specin djegës.

Lëreni të vlojë disa minuta.

Qiteni në enën e lyer për pjekje dhe lëreni të piqet ngadalë për një kohë të shkurtër në furrë të nxehur më parë.

Ju bëftë mirë, – transmeton Telegrafi.

Postimet e ngjajshme

Qofte nga lakra me fletë si ide për drekë pa mish

Qëndrim Ibrahimi

Sallatë nga avokadoja dhe djathi e cila do t’ju mbajë të ngopur gjithë ditën

Qëndrim Ibrahimi

Peshk me qiqra (leblebi) dhe domate

Armend Emurllahu

Keka dietal

Armend Emurllahu

Recetë për drekë fantastike: Mish i bluar me spinaq

Armend Emurllahu

Burim i jashtëzakonshëm i proteinave: Provoni këtë bukë jo të zakonshme e cila në vete përmban vetëm 73 kalori

Armend Emurllahu

Gota plot energji: Filloni ditën me vitaminën bombë!

Armend Emurllahu

Doni picë të mrekullueshme? Kjo është receta origjinale italiane!

Armend Emurllahu

Doni picë të mrekullueshme? Kjo është receta origjinale italiane!

Armend Emurllahu