RTV Pendimi
Hapja e xhamis
Samet taurs
Auto Lider
Goodlife
Fluturimi i parë i aeroplanit më të madh në botë, krahët e së cilit janë më të gjatë se një fushë futbolli
Shkenca dhe teknologjia

Fluturimi i parë i aeroplanit më të madh në botë, krahët e së cilit janë më të gjatë se një fushë futbolli

Muslim Shop

Aeroplani më i madh në botë, e ka realizuar me sukses fluturimin e parë.

Fluturakja Stratolaunch është nisur nga Mojave Air and Space Port i Kalifornisë së Shteteve të Bashkuara, ku edhe aterroi pas dy orësh, transmeton Telegrafi.

Raportohet se çdo pjesë e aeroplanit të dizajnuar për të lëshuar raketa, ka funksionuar si duhet, përgjatë tërë fluturimit.

“Të gjitha shkuan si duhet dhe me lehtësi, prej nisjes, kthimeve në ajër deri të aterrimi. Ishte i gatshëm dhe donte të fluturonte” ka thënë piloti Evan Thomas, që është edhe njëri prej dizejnatorëve të aeroplanit.

Ku aeroplan që ka hapje krahësh deri në 117 metra, është më i gjatë se një fushë futbolli, ndërsa pritet që të shërbej në të ardhmen edhe në projekte tjera. /Telegrafi/

Postimet e ngjajshme

Alibaba shpërndan postën me anë të “njohjes së fytyrës”

Qëndrim Ibrahimi

Telefonët iPhone 5G mund të arrijnë vitin e ardhshëm, me procesorët nga Qualcomm

Qëndrim Ibrahimi

Samsung pritet të lansoj katër modele Galaxy Note 10

Qëndrim Ibrahimi

Samsung shfaq kamerën rrotulluese të Galaxy A80

Qëndrim Ibrahimi

Korea e Jugut lanson rrjetin 5G, para kohës së pritur

Qëndrim Ibrahimi

​Prezantohet taksi fluturues kinez pa pilot

Qëndrim Ibrahimi

Mbyllet Google+

Qëndrim Ibrahimi

Xiaomi promovon sërish telefonin e tyre të palosshëm

Qëndrim Ibrahimi

Shkenctarët japonez shpikin ngjyrën që bllokon sinjalet Wi-Fi

Armend Emurllahu