RTV Pendimi
Tribuna per Jetimat
Meso Kuranin
Kompania Ziel Bau
Auto Lider
Kuzhinë

Biskota të shëndetshme tërshëre me banane dhe kokos

Piqni dhe merrini me vete – sepse biskotat më të mira janë ato shtëpiake!

Përbërësit:

– 100 g miell integral,
– 85 g kokos (miell kokosi),
– 85 g miell të trashë tërshëre apo ndonjë miell tjetër,
– 70 g sheqer të kafenjtë,
– 2 lugë kakao,
– 1 banane e pjekur,
– 1 lugë mjaltë,
– 4-5 lugë lëng portokalli,
– 1 lugë e vogël sodë buke,
– 2 lugë ujë të nxehtë.

Përgatitja:

Ndizeni furrën në 180 gradë celsius, përzieni miellin, kokosin, miellin e tërshërës (sipas dëshirës imtësojeni pak) dhe sheqerin.

Shtypni bananen, shtoni një lugë mjaltë dhe lëng portokalli.

Zbërtheni sodën e bukës në 2 lugë ujë të nxehtë dhe shtojani bananes së shtypur, shtoni përbërësit e njomë në përbërësit e thatë dhe përzieni derisa të bëhet masa e njëjtë.

Me lugë nxirrni përbërjen dhe bëni toptha të mëdhenj dhe qitni në tepsi në të cilën keni vënë letër për pjekje dhe shtypni pak që të bëhen më të sheshtë.

Piqni në furrën e nxehur 10 – 15 minuta, transmeton RTV Pendimi.

Postimet e ngjajshme

Qofte me djathë

Kushtrim Guraj

Domate të mbushura: Drekë ideale e lehtë verore!

Kushtrim Guraj

Misri i shijshëm i fërguar në mënyrë të re! (Video)

Kushtrim Guraj

Reçeli pa sheqer dhe pa zierje

Kushtrim Guraj

Si ta bëni “të freskët” bukën bajat

Kushtrim Guraj

Ushqim i vjetër fshati në vend të bukës

Kushtrim Guraj

Simite më të shijshme turke të mbushura me djathë!

Kushtrim Guraj

Receta e Ramazanit: Gogla mishi në salcë domatesh

Kushtrim Guraj

Qofte fantastike. Gatimi i tyre është i shpejtë dhe i lehtë, kurse shija e shkëlqyeshme (Video)

Kushtrim Guraj