RTV Pendimi
Royal
Goodlife
Auto Lider
Reklama e Fatmirit
Samet taurs
A e dini se sa të dhëna gjenerohen për një minutë në internet?
Shkenca dhe teknologjia

A e dini se sa të dhëna gjenerohen për një minutë në internet?

Muslim Shop

Imagjinoni një figurë në mendjen tuaj (dhe shënojeni atë në një copë letre) sa të dhëna sipas jush mund të gjenerohen në një minutë, transmeton Klan Kosova.

Sipas Domo (sistemit operativ të bazuar  në Cloud) përdoruesit e internetit janë rritur nga 2.2 miliardë në vitin 2012 në 3.8 miliardë në vitin 2017, dhe kjo përbën gati 48 % të popullsisë së gjithë botës.

Në bazë të raportit të 6-të “Data Never Sleeps”, Domo ka bërë një analizë së sasisë së të dhënave që gjenerohet për një minutë nëpër platforma të ndryshme.

Grafiku për mediat sociale ka tejkaluar të gjitha parashikimet pasi Snapchat ka arritur një rritje të madhe prej 294% në sasinë e fotografive që shpërndahen çdo minutë.

Mesatarisht, 2.1 milion janë ndarë në një minutë. Ndërsa kur bëhet fjalë për Instagramin dhe Tumblr, postime që shpërndahen çdo minutë në këto platforma arrijnë deri në 50,000 dhe 80.000 respektivisht.

Që nga viti 2017 amerikanët kanë rritur përdorimin e tyre në internet për 18%.Disa nga platformat e tyre të preferuara janë Snapchat, Twitter, Netflix dhe YouTube.

Nga ana tjetër, videot në YouTube kanë kapur 4.3 milion shikime për 60 sekonda.

Përveç kësaj, çdo minutë:

Janë shitur 357 kompjutera

2833 smartphones janë shitur

63 faqet e internetit janë hakuar

42.2 “fitbits” janë shitur

The Insane Amounts of Data We're Using Every Minute (Infographic)

Postimet e ngjajshme

Shitja globale e telefonave për Huawei është më e lartë se ndonjëherë më parë

Zyrtare: OnePlus lajmëron datat dhe kohën e lansimit të OnePlus 7

Qëndrim Ibrahimi

Alibaba shpërndan postën me anë të “njohjes së fytyrës”

Qëndrim Ibrahimi

Telefonët iPhone 5G mund të arrijnë vitin e ardhshëm, me procesorët nga Qualcomm

Qëndrim Ibrahimi

Fluturimi i parë i aeroplanit më të madh në botë, krahët e së cilit janë më të gjatë se një fushë futbolli

Qëndrim Ibrahimi

Samsung pritet të lansoj katër modele Galaxy Note 10

Qëndrim Ibrahimi

Samsung shfaq kamerën rrotulluese të Galaxy A80

Qëndrim Ibrahimi

Korea e Jugut lanson rrjetin 5G, para kohës së pritur

Qëndrim Ibrahimi

​Prezantohet taksi fluturues kinez pa pilot

Qëndrim Ibrahimi