Turshi me speca me gjize

Perberesit:
1 kg gjize ,
speca sa te duhen ,
5 thelpi hudher ,
i tufe majdanoz ,
piper kokerr ,
2 speca dieges ,
500 gr kos .
kripe kokerr madhe ,
vaj ulliri ,
gjalp .

Pergatitja:
Lajme specat, i fshijme dhe i pastrojme farat , me pas ne tas te madh hedhim gjizen , une perdora gjize dele , ju si pas deshires , hedhim kosin , hudhrat e grira , majdanoz piper koker , dhe kripen , i perziejme te gjitha , me pas mbushim specat , i vendosim ne nje vazo ose ene tjeter , vendosim nje shtrese speca hedhim pak kripe hedhim nje shtres gjize , me pas pak vaj ulliri , keshtu vazhdojme te gjithe procesin. Pasi i kemi mbaruar hedhim 50 gr gjalp te shkrire siper e mbyllim enen dhe e vendosim ne ambjent ku nuk ka shume drite , i lem rreth 2 jave dhe jan gati per servirje. Ju befte mire/kuzhina.al