TORTE ME KARROTA

Nevoiten:
 
200gr mielle
1/2 ose gjysme luge te mesme kanelle
1/2 ose ghysme luge te mesme arremyshk
1    lume e mesme pluhure per pjekje
1    luger e mesme bikarbonat sode
150gr sheqer ngjyre kafe
200ml vaje
3 veze te mesme
225gr karrota te kaluara ne rende
50gr arra te coptuara 
 
Pergatitja:
 
Nxejme furren ne 150″C.
Ne nje ene bashkojme miellin, erzat, pluhurin per pjekje, soden bikarbon dhe sheqerin, ndersa i perziejme mire.
Pastaje ne nje ene tjeter venosim vezet se bashku me vajin dhe i perziejm me mikser dhe pastaje kete mase e hedhim ne miell dhe e perziejme me luge, pastaje shtojme  karrotat dhe arrat e perziejme prape e hedhim ne tepsi, te nje madhesie 10″ inq apo 25 cm. E pjekim ne per 1 ore e gjysme apo deri sa ta dim qe eshte pjekur ne brendi.
Ju befte mire.
 
 
Feta nga Londra