Torte me ananas

Torte me ananas .

Nje kuti me ananas komposto 350 gr .
2 gota uji me miell,
2 gota uji me sheqer,
100 gr gjalpe,3 veze ,
1 gote qumesht,
1 buste me lievito ose pluhur fryres per torta.

Shkrijme 1 gote sheqer me pak sherup kompostoje (5 luge gjelle Jo me shume) derisa te behet karramel .pastaj e hedhim ne nje tepsi me diameter 26 cm te cilen e lyejme me gjalp dhe pak miell. Siper vendosen fetat e ananasit. Nder kohe pregatitet brumi i tortes . Dy gota me miell,lievito,1 gote sheqer, 1 gote qumesht , gjalpi dhe vezet. Perzihet mire brumi dhe hidhet siper ananasit ne tepsi. Pjeket torta per 45 min ne furre me 170 grade . Sapo te dale nga furra me ndihmen e nje pjate per torta e kthejme permbys torten dhe heqim tepsine . E lejme te ftohet torta perpara se te konsumohet . Ju befte mire /kuzhina.al