Tave me spinaq dhe gjize

Per nje tave me spinaq e gjize duhet:

500 g gjize ,
150 g proshute me feta,
500g spinaq,
100 g djath kackavall te grire,
2 veze ,
vaj ulliri e kripe.

Pergatitja:
Spinaqin pasi e keni pastruar e lare e vendosni ne nje ene me nje filxhan kafe uje per 7 minuta qe te ziej pak derisa te mpije te gjithe ujin. E largojme nga zjarri dhe e lem te ftohet. Proshuten e presim ne fije te holla dhe e vendosim ne nje ene,te proshuta bashkojme vezet dhe gjizen. I punojme perberesit me luge sa te fitojme nje mase homogjene. Ne kete perberje bashkojme spinaqin dhe djathin kackavall te grire.Masen e hedhim ne tave te lyer me nje luge vaj ulliri dhe e pjekim ne temperature 180 grade C per 40 min.

Ju befte mire/kuzhina.al