Tave dheu

Tave dheu

Perberesit:
1qepe ,
2 thelpi hudher ,
300 gr melçi te zeza ,
300 gr gjize,
3 luge vaj ulliri,
2 luge salce ose domate te fresketa,
rigon, piper, spec dieges, majdanoz, 2 gjethe dafine, krip.

Pergatitja:
Grijme qepen dhe hudhrat i skuqim pak hedhim melçite te grira ne copa te vogla i skuqim hedhim erezat te gjitha perveç majdanozit hedhim 1 gote uje, kripe, dhe i leme te ziejne, pasi shteroje uji hedhim gjizen, grijme majdanozin, e perziejme dhe e hedhim gjellen ne tave balte, e fusim ne furre te nxehte per 15 mint. Ju befte mire/kuzhina.al