Syltiash me fruta te thata dhe mjalte

Perberesit:
1 lt qumesht ,
50 gr oriz ,
2 luge gjelle niseshte ,
2 luge gjedhe sheqer ,
2 luge mjalte ,
fruta te thata ,
rrush te thate,
kumbulla te thata ,
arra ,
fiq te thate,
kanelle ,

Pergatitja:
Vendosim ne tenxhere 1 got qumesht dhe 1 gote uje, i veme te ziejne, hedhim orizin dhe e leme te zieje ngadale, me pas ne nje ene hedhim sheqerin niseshten i perziejme, hedhim qumeshtin, ngadale duke e tretur, pasi orizi ka ziere hedhim masen e pergatitur dhe e trazojme vazhdimisht sa te trashet ,hedhim frutat e thata te prara ne copa, 2 luge mjalte dhe kanell e leme te zieje akoma dhe e ndajme ne tasa, siper hedhim rrush te thate dhe mjalte sipas deshires dhe kanelle .. Ju befte mire/kuzhina.al