Rtv Pendimi

Supë orizi me domate


Për 4-5 persona duhen:

Lëng mishi 1,5 litra, 
oriz 4 lugë gjelle, 
1 qepë, 
2-3 domate, 
50 gram gjalpë 


I vemë domatet t’i ziejmë me sasinë e duhur të ujit, i qesim në një sitëose kullesë. Shënojmë se domatet duhet të jenë të mjaftueshme, në mënyrë që lëngu i tyre, si të shkohet në sitë, të jetë mjaft i dendur. Pastaj në një tigan me gjalpë fërgohen qepë të grira imët derisa të zverdhen dhe hidhen domatet të cilat fërgohen së bashku me qepët 2-3 minuta. 
Në lëngun e mishit ose në ujë të vluar hidhet orizi dhe pas 10 minutash hidhet kripa, perimet e fërguara dhe lihen në zjarrë të ngadalshëm derisa supa të jetë zier
Në fund ajo rregullohet me majdanoz të grirë imët dhe piper të zi.
Nga pertymoter.net

TË NGJAJSHME

IOS
ANDROID
DONACION
DËRGO MESAZH