SUPE ME PULE E PERIME

PER 4 PERSONA:
1 pule (ose gjysem)
1 filzhan kafeje oriz
1 karot
1 patate te vogel
2 lule laker (2 pjese te vogla)
Pak presh
Pak rrenj selino
1 tufe majdanoz
1 te verdh veze
1 limon
Pak gjalp
Piper, krip,

PERGATITJA:

Pulen e vendosim te ziej me 1 l uje krip pak vaj gjersa mishi te shkeputet lehte nga kocka.
Perimet i presim ne copa te vogla.Pasi pula eshte zier ja heqim kocken dhe e presim mishin ne copa te vogla.Ne lengun e pules hedhim perimet dhe mishin i lem te ziejn derisa te jene gati.

Me pas rahim te verdhen e vezes me lengun e nje limoni dhe kur supa te jete gati e heqim nga zjarri dhe hedhim vezen.E vendosim dhe pak min ne zjarr te ngadalet.Ne fund i hedhim 2 luge gjelle gjalp dhe majdanozin e grir holle.

JU BEFTE MIRE!/kuzhina.al