Si ti pregatisim peshqit?

artikuj

Nevojiten:

-Peshqi,

-miell  misri,

-limoni dhe 

-erëza  të ndryshme

Së pari e pastrojmë  peshkun dhe e kriposim dhe në brendësi dhe sipër i qesim lëng limoni.Marrim erëzat, miell misrin, biber të kuq dhe të zi i përzijmë dhe me këto lyjmë peshkun në tërsi dhe e fërgojm ë në tigan,për pak kohë , pastaj në temperaturë të lart e pjekim në furrë deri sa të pjekët mirë.Në ndërkohë pregadisim sallatat dhe patatet e ziera të cilave ju qesim vaj ulliri dhe krip. Pasi të pjeket peshku e pregadisim pjatën ashtu si në foto.

Për dekorim:

Patate të ziera,tranguj,karrota ,sallatë  dhe gjysëm limoni. 

Shpresoj të ju pëlqej .Ju bëftë mirë./H.Murati/Mesazhi/