Shtepija jote esht Varri

Moter dhe vella Musliman

Edhe pak do ta takosh Allahun e Madherishem e shpirti ne minutat e fundit si do te jet?

Motrat dhe Vellezerit tjer tani jan duke te pastruar,ne supe te kan ngarkuar me varr te kan
leshuar dhe me dhe te kan mbuluar.E ti a je e gatshme Moter dhe Vella i nderuar?

E mbyllen varrin me dhe te lan Familja dhe te dashurit e ne varr te paraqitet Llogarija
ku mbeti pra Bota?

Tani me ty jan Munikiri dhe Nekiri te pyesin?
Pyetjet e atyre jan te veshtira,e ti oj Moter e Vella a do te pergjigjesh apo do
te ndalet gjuha`?

Moter dhe Vella

Krimbi gjendet afer teje,Ai i cili shqyen krahrorin,han mishin dhe eshtrat
 ku jan pra Kenaqesit dhe Argetimet??

Erdhi koha te dalesh nga varri Lakuriq ashtu siq ke lindur,
duke u pregaditur para peshojes.Kurse veprat tua a do te peshojn rend apo leht?

Te shoh duke kaluar mbi uren e vendosur mbi Xhehenem dhe shoh njerez duke ren posht
e ti a do te kalosh apo do te bijesh?
A je prej atyre qe Adhurojn Allahun?apo je ber nga ata qe nuk din tjeter vetem
se ushqimit dhe pijes diten dhe ndejtjen gjith naten para puneve dhe  lojrave te kota.

Do te ikin nga ti Ditet e do te regjistrohen mekatet do te qash me vaj te 
atyre qe kan ber Krime dhe asesi sdo te ndihmojn arsyetimet.

Ndegjoje kete Tekst ndalu dhe logjiko me Vemendje?

Nje here disa njerez e detyruan nje Grua te bukur
te ndal nje Rob te ndershem qe Quhej Errebij Bij Hajthem
me shpres se do ta detyrojn ate te largohet nga rruga e Allahut.
i premtuan asaj 10 derhem shperblim.
U mashtrua kjo Grua mbizotroj ne zemren e saj qeshtja materiale.
Djalli e urdheroj  shpirtin e saj te kryej kete pun te shemtuar.
U stolis me rrobat me te bukura u parfumos me parfumet me te kendshme,
dhe doli para Rrebiut i cili ishte duke u kthyer nga Xhamija.
U ndal qe te dij se qfar ishte problemii?per nje moment e kuptoj lojen e saj,
keshtu qe Ai vendosi qe ta keshillloj,me shpres se do te kthehet ne rrug te drejt dhe i tha asaj:
Oj Robresh e Allahut,si do te ndjehesh po te kaploj semundje e rend dhe te ndryshoj pamjen dhe gezimin tend?
Oj Roberesh e Allahut si do te pergjigjesh para dy melekeve kur do te pyesin per kete veper?
Gruaja filloj te qaj dhe iku me te shpejt.Ishte ky nje rast qe e detyroj kete grua te pendohet tek Allahu i madherishem.
Duke i premtuar Atij se do ta ndjek rrugen e Allahut te madherishme dhe vazhdoj ta Adhuroj Allahun ne shtepin e saj.
Sa here qe permendej Mekati e perfshinte Vaji.
Netet e gjata dhe te ftohta i kalonte duke kerkuar meshir ne namazin e saj dhe duke ber,
biseda shpirterore  te fshehta me Krijuesin e GJithesis.
Vdekja e zuri si nje rrenje e djegur per shkak te vajit dhe deshprimit per mekatet e kaluara.

Moter dhe Vella musliman a thua nuk je posedues i gabimeve?

Ku jan pra Lotet e tu?

Moter dhe Vlla musliman a mund te perballosh El  Havijen a e din se qka esht Havije?
esht Zjarri me nxehtesi shum te lart.

Dole nga barku i neses Vetem
Do te hysh ne Varr Vetem
Do te qendrosh para Allahut te madherishem.
 
Varri esht Shtepija jote,Dheu shtroja jote.

Krimbat do ti kesh shoket me te afert,Ringjallja e madhe do te jet takimi yt.

Moter dhe Vella musliman po i afrohemi Vdekjes dhe agonis se saj,po shkojm per ne varr
tek veshtirsit e tij te medha e do ta shohesh llogarin qe ke per ta dhen para Allahut te Madherishem.

“Ti ishe ne nje huti nga kjo dit e ne ta hoqem perden tende

dhe tash ti sheh shum mpreht(Kaf:22)