Shparg Me Mish Pule

Perbersit per 2 porcione:
-300 gr shparg jeshil
-3 qep pranverore
–1 spec i kuq
-1 thelpinj hudhre
-4 lug te mdhaja sos soja
-1 lug e madhe sheqer
-2 lug te mdhaja vaj
-200 gr gjoks pule
-krip
-piper

Pregaditja:
Shpargun e lani dhe ia prisni pjesen e fundit drunjore. I prisni ne copa afer 4 cm te gjata. Qepet pranverore i grieni.
Specin e prisni ne copa te holla.
Thelpinjen e hudhres e grieni imet.
Te gjitha keto i fusni ne nje ene dhe ua hudhni sosin soja,sheqerin dhe perzieni derisa sa sheqeri te shkrihet!
Gjoksin e pules e prisni ne copa dhe i hudhni krip dhe piper. Nxehni pak vaj ne nje ftere dhe i skuqni mir copat e gjoksit te pules.
I hekni prej fteres i leni anesh dhe e derdhni pak vajin.
Ne te njejten ftere fusni perimet dhe i fergoni afer 5 min duke i perzier vazhdimisht. Shtoni edhe gjoksin e pules ne ftere dhe duke perzier i fergoni edhe 2 min tjera.
Mund ti servoni me oriz! /gatuajdheshijo.com