SHENJAT E KIAMETIT

Kiameti gati eshte,ai shum eshte afru
shenjat e tij per gjdo gje jan vertetu
i dashuri i Zotit Pejgamberi ka tregu
per shum shenja ai resul ka lajmeru
ashtu sikur ka lajmeru ai Resulullah
shenjat sot me sy kudo jane duke u pa
grat nuk kan turp,jane zbulu ne gjith dynjane
burrat pa bese sot jane ba me keq se grat
jane pa seder dhe nuk ju ka mbet burreri
ato ne shtepi sot nuk i pyet njeri
femijet nuk i pyesin dhe jan ba si te hutu
kan len fen e Zotit prandaj kan pesu
Zoti i madherishem burrat i ka urdheru
mesoni grat dhe femijet qe te me besojn mu
ne qoft se nuk do ti beni femijet qe te me falen mu
do ti bej femijet qe mos tu binden ju
me te vertet sot ku do kjo gje eshte vertetu
femijet po sillen keq me prinderit duke i mundu
njerzit jane ba pa meshir,por si te terbu
i ka hutu dynjaja vdekjen e kan harru
ka dal dexhali dhe po sundon ne gjith dynjan
mjeri i keqi se besimtari nuk ka qfar i ban
dexhal jane njerzit qe Zotin nuk besojn
nuk kan moral,nuk kan meshir,njerzit i mashtrojn
ju thone njerzve,na thoni neve Zot
ne gjdo vend i perqajn njerzit mos te jen te bashkum
mjer i keqi qe ne zemer nuk ka iman
se i miri dexhalin e kundershton
Zoti im i thot eshte Allahu qe me krijoi
ti je mashtruesi qe Pejgamberi na tregoi
sot eshte zor me ruajt besimin per ate qe kupton
edhe dielli shpejt ka per te lind ku perendon
kur te lind dielli atje kur perendon
Zoti pendimin atehere nuk e pranon
Hazreti Isai ne tok do te vjen
Dexhalizmi do te shkatrrohet prej atij
i zhduk dexhalet per ato nuk ka meshir
vendos ligjin e Zotit kur do te vij
disa vite ne kete bot ai ka me ndenj
edhe njerzit te gjith ne qetesi do te jene
mbasandej nje kafshe prej toke ka per te dal
ka per tu folur njerzve perse nuk jeni fal
Zoti me ne fund ka per te urdheru
nga ana e Jemenit nje ere ka per te dergu
kane me vdek te gjith njerzit qe kan besim
ata qe nuk kan fe deri ne fund do te rrin
gjithqka qe Zoti ne kete bot e ka kriju
kiametin ka me ba ka per ti shkaterru
te gjith yjet nje e nga nje ne tok kan me ra
njerzit e pa fe te gjith me sy kan per ti pa
qiell edhe tok atehere kan per tu shkaterru
ujet e detit kan per tu shterr,ka per tu mbaru
gjith planetet copa copa kan me ra
fush e male te gjitha rrafsh kan per tu ba
ka per tu zhduk gjdo gja me shpirt qe  ka jetu
nuk ka me mbet kerkush i gjall veq Allahu
rrin shkatrru dynjaja pa askend te gjall
e kujt eshte sot pasuri Zoti ka per te thane
e imja pra eshte Ai pergjigjet vet e thote
kush te doj qe kiametin mos ta shikoj
te pendohet si thot Kur-ani te veproj
kush te doj qe te mirat mos ti humbin atij
mos ti thot njeriut Zot ose Zotri
Zoti nje eshte nuk ka tjeter veq ti
kush i perdor keto fjal duhet ta di
ka be shirk-gjynah te madh ai njeri
ai njeri qe i ve Zotit shok me goj
Zoti namazin ati nuk do te ia pranoj
nga do qe te jeni te gjith ju o musliman
bashkohuni rreth Kur-anit te gjeni derman
nga do qe te jeni te gjith ju o besimtar
ejani ne rrugen e Zotit te dilni fitimtar
vetem feja e Zotit juve ju bashkon
rruget e tjera gjithmon do ju perqajn
kush te doj qe ne dy botet te shpetoi
te ndjek rrugen e Muhammedit a.s edhe selam ti qoi
dhe vetem ALLAHUN NJE ta besoi.
 
Eriona.DRENIC