SALLATE SPECIALE PER FESTAT

Perberesit:
1/2 laker e bardhe
1/2 -3/4 gote cramberries te thata (kokrra shege)
1/2 gote arra
kripe, piper i sapo bluar
2-3 luge supe majoneze
2-3 luge supe kos

Pergatitja:
Pastrojeni lakren e ndajeni me katersh. Hiqni pjesen e forte te mesit. E prisni ne feta te holla me veglen perkatese.
E perzjeni me 1 luge caji kripe dhe perzjeni mire.
Pastaj , perzjeni cranberries me arrat e prera holle. I perzjeni mire me lakren.
Pudrosni me piper , shtoni kosin dhe majonezen dhe perzjeni te gjitha sebashku shume mire.
E lini sallaten 2 ore para servirjes , ose mbajeni ne nje ene me kapak e keshtu mund ta ruani ne frigo deri diten tjeter./kuzhina/al