Sallatë me kunguj të skuqur

Përbërësit:

Vaj për skuqje 1.2 filxhan çaji

Miell 2 lugë gjelle

Kripë

Piper

Vaj ulliri 2 lugë gjelle

Hudhra 2 kokrra

Uthull 2 lugë gjelle

Përgatitja:

Kungulleshkave të njoma u hiqet cipa duke i kruar me thikë, shpëlahen dhe priten në feta. Pastaj u shtohet kripë e piper, lyhen me miell nga të dyja anët dhe skuqen. Kungulleshkat e skuqura vendosen në pjatë dhe u hidhen hudhra të shtypura me vaj ulliri e uthull. Kjo sallatë mund të shoqërohet dhe me kos/mesazhi