Sallatë jeshile


Sallatat jeshile zakonisht servohen njëkohësisht me mishin e pjekur.

Përbërësit:

– 1/2 kg. tranguj,
– 1/2 kg. domate, 
– 1 spec i gjelbër,
– 1 qepë,
– 1/2 tufë majdanoz,
– 2 lugë uthull e mollës, 
– 2 lugë vaj ulliri,
– kripë.

Përgatitja:
Domatet lahen dhe priten në feta të holla. Trangujt qërohen dhe priten në rrathë dhe radhiten në pjatë së bashku me domatet. Speci pritet në katër pjesë, i largohen farat dhe pritet në rrathë kurse qepa grihet hollë. Pasi hidhen në pjatën e sallatës, u hidhet vaji, kripa, uthulla ose lëngu i limonit dhe majdanozi i grirë imët.
Mund të pritet në rrathë edhe qepa dhe të radhitet bashkë me të tjerat.

Sallata përzihet me kujdes dhe servohet.

 

pertymoter,net