bruna-branco-1270470-unsplash

Salcë Karbonara

Një shoqëruese shumë e shijshme dhe burim i pasur i proteinave. Makaronat me salcë karbonara përbëjnë një pjatë të thjeshtë dhe të lehtë, me shije fantastike prej salcës së pasur e të butë me proshutë, djathë dhe vezë.

Përbërësit

200 gr djathë Pecorino

150 gr proshutë

2 vezë

3 thelpinj hudhre

3 lugë vaj ulliri

1 filxhan çaji ujë

Udhëzimet

Në një tigan skuqim shumë mirë proshutën dhe e lëmë mënjanë.

Në një enë përziejmë të verdhat e vezës bashkë me vajin e ullirit dhe hudhrat e grira.

Shtojmë proshutën e ngrohtë dhe djathin e grirë Pecorino. Shtojmë pak nga uji i pastës së zier, sa të bëhet kremoze.

I përziejmë mirë të gjitha bashkë (jo në zjarr). Shtojmë piper të bluar të freskët dhe e shërbejmë bashkë me salcën.