EtliKapuska-450x600

Recetë për mish me lakra turshi

Tani është koha e lakrave turshi dhe e gjellëve të zgjedhura të cilat mund t’i gatuani me to. Mish me lakra, sarma…

Përbërësit:

▪ 2 lakra turshi,
▪ 1 lugë yndyrë,
▪ 1 qepë,
▪ 200 g mish të thatë,
▪ 200 g suxhuk të thatë,
▪ Mish të freskët sipas dëshirës (proshutë, mish pule),
▪ Piper,
▪ Fletë dafine

Përgatitja:

  • Ngrohni yndyrën dhe fërgoni qepën e grirë imët, pastaj shtoni proshutën dhe suxhukun e prerë imët.
  • Kur të shkrihen mirë të gjitha, shtoni mishin e freskët të cilin e keni zgjedhur.
  • Derisa kjo të marinohet, shtoni pak ujë. Lëreni të vlojë 30 minuta.
  • Lakrën priteni në shirita të hollë dhe shtojani mishit.
  • Marinoni akoma dhe në fund qitni disa fletë dafine dhe piper.
  • Kur t’i përzieni të gjitha, edhe pak marinoni, tenxheren mbështilleni me folie dhe futeni në furrë edhe 30 minuta në 180 gradë celsius.
  • Kur të shikoni që është pjekur, gjella me mish e lakra është e gatshme.