Qumeshtor me pete

Perberesit:
12-peta,
1-filxh miell misri(per embelsira).
1-filxh sheqer,
700-ml qumesht,
300-ml krem qumshti(pana)
3-veze,
100-gr gjalp.

Per sherbetin:
500-gr sheqer,
4-gota uje,
lekuren dhe lengun e nje limoni.

Pergatitja:
Vejme te gjithe perberesit e sherbetit te ziejne per 10 min.E heqim nga zjarri dhe e lejm te ftohet.Lyejme tepsine me gjalpe dhe shtrojme 6 peta poshte duke i lyer nje nga nje me gjalp.Pergatisim kremin.Ne tenxhere vejme qumshtin,panen,miellin e misrit,sheqerin dhe i lejme te ziejne ne teperatur te ulet duke i perzier vazhdimisht.E lejme gjer sa te trashet,me pas shtojme vezet nje nga nje duke e perzier shum shpejt,hedhim dhe 3 luge gjalp,dhe me pas e hedhim siper peteve qe kemi shtruar.Shtrojme dhe petet tjera nga lart duke i lyer te gjitha me gjalp.E presim qumeshtorin dhe nga lart i hedhim gjalpin e mbetur. E pjekim ne 180 gr per nje ore gjer sa te mari ngjyre.Sa te nxjerrim embelsiren nga furra i hedhim sherbetin e ftohur,e lejme te ftohet pak dhe sherbejme. Ju befte mire

Receta nga Ervina Saliu

https://www.facebook.com/KuzhinaImeal?fref=ts